Blog

7 wskazówek – jak zapobiec odchodzeniu najlepszych pracowników?

Wiele firm zachodzi w głowę, jak zatrzymać wartościowych pracowników, którzy nagle postanowili odejść. Zastanawiają się: co zrobią, kim ich zastąpią, przecież nie ma za wielu specjalistów na rynku, no i potrzeba czasu, by kogoś odpowiedniego znaleźć i wdrożyć. Po pierwsze przeanalizujmy, czy owi pracownicy nagle postanowili odejść, czy może jest tak, że nikt nie zauważył…
Dowiedz się więcej

Jak (nie)rozstawać się z pracownikiem

Zwalnianie pracownika nigdy nie jest pozytywnym doświadczeniem. Nawet gdy doskonale wiemy, iż nasz pracownik nie spełnia naszych wymagań, musimy zmierzyć się z ogromnym stresem dotyczącym odbycia kluczowej rozmowy. Co zatem powinniśmy zrobić, by rozstać się z pracownikiem z klasą?   Kto przekazuje informację o zwolnieniu Przede wszystkim warto zastanowić się kto i w jaki sposób…
Dowiedz się więcej

Nagradzaj pracowników popełniających błędy – no blame culture

Praca nie zawsze wiąże się z osiąganiem samych sukcesów. Zdarza się, że niektóre rzeczy nam nie wychodzą tak jak byśmy chcieli. Popełniamy błędy, zdarza się nam nie wywiązywać się ze swoich obowiązków w terminie. To zupełnie ludzkie, ponieważ nikt nie jest idealny. Jednak takie sytuacje sprawiają, że jesteśmy źle oceniani i może to przyczynić się…
Dowiedz się więcej

Jak skutecznie wypromować własny biznes?

Podczas prowadzenia własnej działalności koniecznym jest stworzenie dobrej promocji. Nie dość, że takie zabiegi powinny przebiegać wielotorowo, to jeszcze przeważnie odbywa się to z pomocą ograniczonych funduszy. Wiadomo, że skuteczna reklama kreuje powodzenie biznesu oraz kształtuje wizerunek w oczach obecnych i przyszłych kontrahentów. Dlatego od samego początku działalności trzeba dbać o to, aby oferowane usługi i produkty były przykuwały…
Dowiedz się więcej

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Kodeks pracy znacznie nakłada na pracodawcę przymus ułatwiania zatrudnionym podwyższania kwalifikacji zawodowych. Nie uściśla jednakże w jaki sposób ma się to odbywać w praktyce; jak często przełożony winien kierować ludzi na szkolenia, kursy oraz czy winien wyrażać zgodę na uczestnictwo w dowolnym szkoleniu, w jakim zatrudniony zapragnie wziąć udział. Przykładem są pracownicy samorządowi, którzy winni…
Dowiedz się więcej

Jak traktowane są kobiety na rynku pracy?

Najwyższe stanowiska w spółkach nadal są w większości obejmowane przez mężczyzn. Nie wynika to jednak z mniejszych kwalifikacji kobiet. Jednym z powodów jest to, w jaki sposób większość przedsiębiorstw tworzy ścieżki rozwoju własnych pracowników i utrudnia kobietom wspięcie się na najwyższe stopnie drabiny awansu. Innym powodem jest to, że same kobiety stwarzają sobie przeszkody do…
Dowiedz się więcej

Jak być dobrym szefem?

Wielu szefów marzy o tym, by być naprawdę dobrymi i szanowanymi w swojej firmie szefami. Natomiast stereotyp bardzo mocno wskazuje na to, że szefa po prostu nie da się lubić… Czy jednak jest tak naprawdę? Zdecydowanie nie. Umiejętne działania w firmie mogą sprawić, iż będziemy naprawdę cenieni w oczach naszych pracowników i będą oni dla…
Dowiedz się więcej

Jak odbywa się sukcesja jednoosobowej firmy?

W firmach wieloosobowych istnieją określone procedury, które pozwalają bez większych przeszkód przeprowadzić proces sukcesji w razie odejścia szefa z różnych względów. Często z góry wiadomo, kto zajmie jego miejsce, ponieważ na co dzień pełni funkcję zastępcy. Zupełnie inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o firmy jednoosobowe.   Sukcesja była problemem W tym przypadku właściwie jedyną…
Dowiedz się więcej

Informacja zwrotna ważna w pracy szefa

Każda osoba, niezależnie od zajmowanego stanowiska, powinna otrzymywać informacje zwrotne odnośnie wykonywanej pracy. Opinia kogoś z zewnątrz, kto patrzy na nasze działania z większa dozą obiektywizmu, z pewnością pozytywnie wpłynie na dalsze działania i ciągły rozwój oraz progres. W końcu o to chodzi w codziennym życiu. Istotne jest, aby ciągle iść do przodu i rozwijać…
Dowiedz się więcej

Millenialsi

Millenialsi – roszczeniowi, czy wyjątkowo zdolni i pracowici?

Millenialsi jeszcze kilka lat temu zostali okrzyknięci w wielu artykułach wyjątkowo roszczeniowymi. Pracodawcy, którzy byli przyzwyczajeni do pracowników nastawionych na stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki, nie byli przygotowani na nowe pokolenie, które okazało się mieć zupełnie inne oczekiwania. Pokolenie X (to przed pokoleniem Millenialsów, nazywanych pokoleniem Y) chciało stabilności, rzadko zmieniało pracę, raczej było nastawione…
Dowiedz się więcej