Jak docenić pracowników?

Jak docenić pracowników?

W ubiegłych latach jeszcze większą funkcję gra kultura organizacji oraz szczęście w pracy. Szczęśliwi zatrudnieni są nie jedynie niezwykle skuteczni, lecz też niezwykle wydajni oraz usatysfakcjonowani z własnej pracy. Docenianie jest działaniem lekceważonym zwłaszcza w polskich spółkach. Aż 8 % więcej pracowników spółek z funduszem zagranicznym czuje się bardziej doceniona aniżeli zatrudnieni na tychże samych stanowiskach w polskich spółkach.

 

Zauważ oraz doceń

Stanowcza większość ludzi lubi być uznawana, dostaje wówczas zastrzyk nadzwyczajnej zdolności do działania oraz czuje się zmotywowana, aby dalej się starać. Pochwały tworzą także dobrą więź z osobą, jaka docenia. Świetnie jest sprawiać ludziom przyjemność, równocześnie zwiększając ich skuteczność. Czy może być coś milszego? ? Szkoda by było z owego nie korzystać. Gdy jest w Twoim zespole ktoś, kogo nie masz za co docenić, to należałoby, byś zadał sobie pytanie, dlaczego owa osoba jeszcze z Tobą pracuje. Natomiast gdy pragniesz, aby dalej pracowała, to na pewno jest mnóstwo rzeczy, za jakie możesz ją docenić oraz jej podziękować.

 

Poświęć im odrobinę czasu oraz uwagi

Zorganizuj bezpośrednie spotkanie przy kawie z każdym z twoich bliskich pracowników, lecz zamiast mówić o wynikach pracy, poświęć trochę czasu na pytania o ich pracę, możliwości oraz pragnienia. Poznaj co myślą na temat własnej pracy oraz sprawdź, czy jest coś, co mógłbyś zrobić, żeby pomóc im pracować lepiej. Daj im szansę wypowiedzenia własnego zdania. Poświęcając trochę czasu na usłyszenie ich wymagań oraz w miarę możliwości wykonując ich pomysły, dasz do zrozumienia, iż nie jedynie pilnujesz, żeby realizowali własne zadania, lecz też pragniesz pomóc im uzyskać sukces.

 

Chwal 

Wbrew pozorom nie każda pochwała zachęca, natomiast czasem wprost można nią uzyskać rezultat przeciwny od zaplanowanego. Ciężko określić wyrazem uznania zdawkowe hasło „doskonała praca” rzucone na przedpokoju w stronę pracownika, jaki poprzez tydzień zostawał po godzinach, aby zdążyć na czas z planem. Niewątpliwie lepszy rezultat uzyskasz, dokładnie nazywając dane zadania, za jakie pragniesz pochwalić, i dając do zrozumienia, iż widzisz oraz cenisz włożony wysiłek. Istotne, aby słowa, jakich użyjesz na pierwszym miejscu stawiały pracownika, a nie ciebie lub spółkę.

 

Elastyczny czas pracy? A może praca zdalna?

Nie we wszystkich spółkach dopuszczalne jest prowadzenie elastycznego czasu pracy lub pracy zdalnej. Jeśli jednakże masz taką szansę, powinieneś zastanowić się, czy to nie zmotywuje ludzi do lepszej pracy oraz wierności. Takie wyjście może być zwłaszcza dobre z punktu widzenia tychże zatrudnionych, którzy są młodymi rodzicami. Dla nich praca w domu lub chociażby określenie osobistych godzin pracy pozwoli pogodzić życie prywatne oraz zawodowe.

 

Rozwijaj talenty własnych pracowników

Żeby odnieść sukces na bardzo konkurencyjnym światowym rynku, spółki muszą przyciągnąć oraz zachować niezwykle utalentowanych ludzi. Dlatego właśnie istotne jest, aby inwestować w szkolenia oraz kursy sprzyjające postępowi indywidualnemu oraz zawodowemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *