Jak efektywnie zarządzać zespołem – 4 sprawdzone metody

Jak efektywnie zarządzać zespołem – 4 sprawdzone metody

Efektywny i zgrany zespół to często główny czynnik decydujący o końcowym wyniku projektu, a w konsekwencji również działań całej firmy. Nie da się osiągnąć długofalowego sukcesu bez odpowiedniego zarządzania i motywowania pracowników. Każdy zespół potrzebuje lidera oraz wsparcia „z góry”. Musimy stworzyć więc atmosferę, która daje poczucie bezpieczeństwa i zachęca do stałego rozwoju. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym sposobom na efektywne zarządzanie zespołem.

 

Stwórz środowisko przywództwa

Najważniejszym krokiem do efektywnego zarządzania zespołem jest stworzenie środowiska przywództwa, a nie władzy. Pracownicy muszą chcieć podążać za swoim przełożonymi, a nie wykonywać ich rozkazy i traktować jak znienawidzoną władzę. Elitarne firmy mają liderów na wszystkich poziomach. Istnieje, co prawda wiele organizacji odnoszących sukcesy, w których przywódcy najwyższego szczebla absolutnie nie są liderami. Są władzami. A ponieważ są autorytetami, ludzie robią to, czego wymagają. Czy jest to jednak optymalny sposób na rozwój firmy? Zdecydowanie nie i widać to najlepiej podczas ciężkich czasów, kiedy każdy dba tylko o siebie. Prawdziwi liderzy inspirują członków swojego zespołu, tym samym mobilizując ich do osiągania lepszych rezultatów.

 

Spraw, aby zespół czuł się bezpiecznie

Trudno jest oczekiwać, że ktoś będzie czuł się bezpiecznie w bojowym środowisku. Chodzi o zaufanie i lojalność. Kiedy ufasz kierownictwu i członkom zespołu, masz ogromne poczucie komfortu. Konieczne jest więc stworzenie atmosfery, która sprawi, że każdy z członków zespołu będzie czuł, że należy do grupy. Wtedy współpracownicy sami zaczynają sobie pomagać i rozwiązywać bieżące problemy. To właśnie niezachwiane poczucie lojalności, które tworzy wyraźną przewagę nad konkurencją. Zaczyna się to od szczytu, w którym szefostwo zachowuje spokój pod presją, komunikuje się w skuteczny sposób, zapewnia potrzebne środki oraz pomaga rozwiązywać problemy. Gdy zespół czuje się bezpieczny i wspierany, zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wywiązać się ze swoich obowiązków, aby osiągnąć cele firmy.

 

Służ swojemu zespołowi

Wielcy przywódcy przyjmują koncepcję pomocy zespołowi, nie prosząc o nic osób, dla których jeszcze nie zrobili lub nie są gotowi zrobić. I chociaż nie zawsze możesz pracować ramie w ramię z członkami podwładnego tobie zespołu (i nikt tego nie oczekuje), ponieważ masz inne obowiązki, podejmowanie świadomych starań, aby to zrobić raz na jakiś czas, jest bardzo ważne.

 

Zmiany wprowadzaj stopniowo

Ma to kluczowe znaczenie w biznesie. Wszystkie firmy doświadczają zmian, szczególnie operujące w dynamicznie rozwijających się branżach. Wielcy liderzy wiedzą, kiedy nadchodzi czas na zmiany. Początkowo może to być ciężkie dla zespołu. Zarządzanie zmianami wymaga od kierownictwa kilku kluczowych rzeczy. Po pierwsze, musisz poinformować, jaka jest zmiana i dlaczego firma musi zastosować takie środki. Po drugie, musisz upewnić się, że każdy członek zespołu niezależnie od rangi lub stanowiska rozumie, w jaki sposób ta zmiana wpływa na nich i co jest od nich wymagane do wdrożenia. Po trzecie, musisz uświadomić zespołowi, co robi kierownictwo, aby zapewnić wsparcie i zasoby w przejściowym okresie zmian. I po czwarte, nadmiernie komunikuj się w tym czasie i analizuj otrzymane informacje zwrotne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *