Jak być dobrym szefem?

Jak być dobrym szefem?

Wielu szefów marzy o tym, by być naprawdę dobrymi i szanowanymi w swojej firmie szefami. Natomiast stereotyp bardzo mocno wskazuje na to, że szefa po prostu nie da się lubić… Czy jednak jest tak naprawdę? Zdecydowanie nie. Umiejętne działania w firmie mogą sprawić, iż będziemy naprawdę cenieni w oczach naszych pracowników i będą oni dla nas mili nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą.

 

Umiejętnie zarządzaj

Przede wszystkim, by być dobrym szefem, należy umiejętnie zarządzać swoimi pracownikami. Wielu szefów ma niestety tendencję do przydzielania pracownikom zadań, które są ponad ich kompetencję i posiadaną przez nich wiedzę. W takim momencie praca staje się dla pracownika naprawdę bardzo stresująca i sprawia, że odechciewa mu się nawet do niej przychodzić. Natomiast dobry szef będzie miał świadomość tego komu może przydzielić pewne zadania, a komu nie. Będzie dbał zatem o komfort psychiczny swoich pracowników, nie przeciążając ich nadmiernie.

 

Doceniaj i motywuj

Warto także będąc szefem, doceniać swoich pracowników. Tak naprawdę to oni w głównej mierze pracują na to, by ich szef mógł być tak, gdzie w danej chwili jest. Dobrze jest zatem czasem pracownikom dać jakąś premię, nawet niewielką. Może jakiś prezent, zorganizować dla nich wyjście integracyjne czy też słownie pochwalić ich za wykonaną pracę. Takie małe niekiedy gesty mogą wiele zdziałać i sprawić, że w oczach pracowników naprawdę sporo zyskamy.

 

Pracownik to nie wróg

Niezwykle ważne jest także to, by traktować swojego pracownika jak sojusznika, a nie jak swego rodzaju wroga. Niestety czasem szefowie bardzo mocno czerpią ze swojej pozycji i autorytetu, zapominają o pracownika i o tym, że należy im się odpowiedni szacunek. Zawsze należy dbać o to, by pracownik był osobą, która jest częścią zespołu, on musi się tak czuć. Warto zatem pracownika wspierać, czasem pomóc mu w wykonaniu jakiegoś zadania, doradzić. Dzięki temu będzie on czuł, iż jest ważną częścią firmy, a nie tylko jednym z trybików w wielkiej maszynie.

 

Nie dziel pracowników

Dobrze jest również nie wprowadzać różnego rodzaju podziałów wśród pracowników. Praktycznie w każdej firmie jest ktoś, kto się wyróżnia swoją wiedzą i doświadczeniem. Czy to jednak powód do tego, by traktować go lepiej, cały czas wyróżniać, a innych uważać za mniej wartych? Zdecydowanie nie. Każdy pracownik niezależnie od tego, jakie ma pomysły i ile jest w stanie rzeczy wykonywać jednocześnie, pracuje na wizerunek swojego szefa i firmy. Traktując wszystkich jednakowo sprawiamy, że każdy odczuwa, iż jego praca ma realną wartość.

 

Jeśli chcemy być dobrymi szefami, nie możemy także przerzucać swoich obowiązków na pracowników. Czasem może nam się wydawać, że nasza uprzywilejowana pozycja sprawia, iż możemy bezkarnie wyjść wcześniej z pracy. Co jednak wówczas z pracownikami? Czasem możemy postawić ich w bardzo trudnej sytuacji, gdy przykładowo nie będą w stanie poradzić sobie z jakimś bardziej skomplikowanym problemem. To my jesteśmy ich szefami i to na nas ciąży odpowiedzialność za pewne sprawy. Nie możemy zatem uciekać z biura wtedy, gdy tylko mamy na to ochotę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *