Wolny czas jako benefit

Wolny czas jako benefit

Wolny czas jako benefit

Postępujący rynek pracownika coraz bardziej przyzwyczaja nas do sytuacji, w której to pracodawcy są coraz bardziej skłonni oferować swoim pracownikom pozapłacowe czynniki motywacyjne, potocznie znane jako benefity pracownicze. Dodatki te mają różne formy- jednymi z najczęściej oferowanych są karty umożliwiające swobodne korzystanie z obiektów sportowych, a także prywatna opieka medyczna. Główną rolą benefitów jest zwiększanie motywacji pracowników, a także uczynienie stanowiska pracy bardziej atrakcyjnym, aby przyciągnąć nowych pracowników. Większość z nas mając do wyboru oferty pracy na podobnych stanowisku i za podobną stawkę zwróci uwagę na inne czynniki, takie jak kultura danej organizacji, czy też właśnie potencjalne benefity. Pracodawcom zależy na tym, żeby pracownik był jak najbardziej wydajny, a co za tym idzie pożądane jest utrzymywanie pracownika w stanie dobrego zdrowia i względnego wypoczynku.

 

Dodatki pozapłacowe są bardzo korzystne, ponieważ pozwalają nam pośrednio wpłynąć na stan zdrowia naszych podwładnych- w końcu jak wiadomo ruch fizyczny i profilaktyka zdrowotna są w stanie zapobiec rozwojowi wielu niepożądanych chorób i dysfunkcji organizmu. Co więcej, dostęp do obiektów sportowych pozwala na aktywny wypoczynek, co przekłada się na zmniejszenie poziomu stresu. Prywatna opieka medyczna zapewnia pracownikom możliwość diagnozy potencjalnych problemów zdrowotnych już na wczesnym okresie, a co za tym idzie na szybkie działanie prowadzące do wyzdrowienia.

Czy czas może być benefitem?

Tematem, który zyskuje ostatnio sporo uwagi jest kwestia ilości czasu, który spędzamy w pracy. Eksperyment przeprowadzony jakiś czas temu przez firmę Microsoft pokazał, że skrócenie czasu pracy części pracowników do 4 dni w tygodniu pozwoliło na zwiększenie ich produktywności o niemal 40%. Można spotkać się z różnymi stanowiskami na ten temat, jednak okazuje się, że danie pracownikom większej ilości czasu na odpoczynek może prowadzić do bardzo pozytywnych rezultatów.

 

Czas wolny na odpoczynek

Dzięki większej ilości czasu na odpoczynek nasi podwładni mogą lepiej zadbać o swoje potrzeby- zarówno o te fizyczne, jak i mentalne, co czyni ich potem bardziej wydajnymi. Oferowanie większej ilości wolnego czasu jako dodatkowego benefitu może okazać się również bardzo trafną strategią jeśli chodzi o przyciągnięcie nowych osób do pracy. W dzisiejszej dynamicznie zmieniającej się sytuacji firmy konkurują o wykwalifikowanych specjalistów, a taki dodatek pozwala organizacji wyróżnić się na rynku i pokazać swoją troskę o pracowników i zaangażowanie w osiąganą przez nich satysfakcję z życia.

 

Możliwość dokształcania się

Dodatkowy czas wolny może też być wykorzystywany z dodatkową korzyścią dla firmy- kiedy zatrudniamy osoby, które lubią dokształcać się w swoim wolnym czasie. Wtedy osoby takie mają więcej możliwości i okazji do rozwoju własnego. Benefit w takiej postaci może też okazać się wartościową przewagą konkurencyjną, która będzie zachęcała pracowników do zostania w naszej organizacji nawet kiedy spotkają się z konkurencyjną ofertą. Zatem może warto rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania do swojej organizacji? W końcu wydajny pracownik to wydajna firma.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *